Akcja Katolicka
Celem Akcji Katolickiej jest pogłębienie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji Kościoła. Akcja Katolicka realizuje swój cel przez pogłębianie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego oraz ukierunkowanie na zadania apostolskie, przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego, zajmowanie stanowisk w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej. Akcja Katolicka ma służyć Chrystusowi i Kościołowi.
Członkiem Akcji Katolickiej może zostać katolik świecki , który ukończył 18 lat. Przyjęcie do AK poprzedza odbycie rocznego stażu kandydackiego. Nie dotyczy to osób , które należały do KSM lub innych wspólnot kościelnych. Osoby te, po oświadczeniu o gotowości wstąpienia do AK stają się od razu członkami zwyczajnymi Akcji Katolickiej.
Osoby pragnące wstąpić do wspólnoty Akcji Katolickiej powinny się odznaczać pewnym wyrobieniem duchowym: częsta modlitwa, adoracja Najświętszego Sakramentu , jak najczęstszy pełny udział we Mszy Św., czytanie Pisma Świętego, prasy katolickiej, odnoszenie się z szacunkiem do Księży i ich powołania kapłańskiego, a także szacunkiem do samych siebie i swojego powołania. Osoby te powinny charakteryzować się otwartością na innych, szczerością, życiem w prawdzie, zdolnością nawracania się – do pogłębiania życia w przyjaźni z Panem Bogiem.
Akcji Katolickiej Diecezji Przemyskiej patronuje Św. Andrzej Bobola .Patronem Krajowym AK jest Św. Jan Paweł II.
Patronalnym Świętem Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest Święto Chrystusa Króla Wszechświata.
W naszej Parafii Akcja Katolicka została powołana w 1996 r. dekretem Arcybiskupa Ks. Józefa Michalika. Pierwszą osobą powołaną na Prezesa AK w Parafii Budy Łańcuckie została pani Maria Węgrzyn, która funkcję tę pełniła przez dwie kadencje /10 lat/. Asystentem POAK został Ks. Proboszcz Władysław Szular, który sprawował opiekę nad wspólnotą do czasu przejścia na emeryturę tj. do lipca 2010 r. W dniu 19.11.2005 r. na prezesa POAK została mianowana przez Ks. Arcybiskupa Pani Zofia Rosół. Obowiązki Asystenta POAK w Budach Łańcuckich przejął we wrześniu 2010 r. nowy proboszcz ks. Kazimierz Kopeć. Liczba członków POAK liczyła wówczas 16 osób. 19.11.2011 r. nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa POAK. Nominację na Prezesa otrzymała z rąk ks. abpa Józefa Michalika Pani Genowefa Bartnik. Funkcję tę Pani Genowefa pełniła przez dwie kadencje – do 2019 roku. Po zmianie Ks. Proboszcza –od września 2017 r.- asystentem i opiekunem wspólnoty został Ks. Marek Wilk. 23.11.2019 r. na prezesa POAK w Budach Łańcuckich została mianowana przez Ks. abpa Adama Szala Pani Anna Szular. Wspólnota obecnie liczy 15 osób:
- Anna Szular,
- Świzdor Eugenia,
- Bartnik Kazimierz,
- Bartnik Zofia,
- Bartnik Genowefa,
- Bartnik Anna,
- Rosół Zofia,
- Rączka Jadwiga,
- Rupar Helena,
- Dyrda Helena,
- Sowa Małgorzata,
- Szostek Krystyna,
- Szymańska Grażyna,
- Świzdor Zofia,
- Walanus Dorota.
Osoby kandydujące do wstąpienia do POAK – Markowicz Małgorzata.
Aktualnie spotkania odbywają się w drugi czwartek m-ca- po Adoracji Pana Jezusa / w czasie której członkowie AK prowadzą modlitwę różańcową/ i po Mszy św. Przebieg spotkania wygląda następująco: zapalenie świecy, modlitwa, kwadrans ewangeliczny który prowadzi Ks. Asystent, dyskusja, pytania, studiowanie materiałów formacyjnych, przedstawienie programu działania na kolejny miesiąc, modlitwa, błogosławieństwo Ks. asystenta .
Przez kolejne 3 lata pracy duszpasterskiej i formacyjnej rozważamy i zgłębiamy ‘Wielką Tajemnicę Wiary” jaką jest EUCHARYSTIA. :
- I rok - Eucharystia – Tajemnica wyznawana.
- II rok – Eucharystia - Tajemnica celebrowana.
- III rok – Eucharystia – wezwanie do świętowania i apostolatu.
OGŁOSZENIE: Ze względu na epidemię koronawirusa i zakaz zgromadzeń – zawieszone do odwołania zostały również spotkania POAK. Jednak nie zwalnia to członków Akcji Katolickiej do osobistej formacji duchowej, uczestniczenia w codziennej Mszy Św. poprzez media /także z naszego kościoła/, do życia odpowiedzialnego za siebie i innych osób, do codziennej modlitwy różańcowej m.in. w intencji ustania epidemii, w intencji osób najbardziej narażonych na zarażenie-personelu medycznego, pracowników sklepów , wolontariuszy itd. Sami starajmy się pomagać /w miarę możliwości/, jeżeli wiemy, że ktoś z naszego najbliższego otoczenia potrzebuje pomocy. Pamiętajmy również o odmawianiu Nowenny 25 dnia każdego m-ca w intencji Akcji Katolickiej oraz w intencji naszej Parafii.
W najbliższym czasie będą umieszczone na tej stronie internetowej opracowania kolejnych materiałów formacyjnych nt. Eucharystii. Są one dostępne na dole strony. Proszę bardzo o zapoznawanie się z nimi. Przeglądajmy również strony internetowe z najnowszymi informacjami:
Szczęść Boże !
Anna Szular
Patronem Akcji Katolickiej w archidiecezji przemyskiej jest św. Andrzej Bobola .
Codzienna modlitwa członka Akcji Katolickiej
Bądź uwielbiony Boże za łaskę chrztu świętego, dzięki której stałem się członkiem Twojego Mistycznego Ciała – Kościoła świętego. Dziękuję Ci, Panie, za powołanie i umocnienie mnie do apostolstwa. Dziękuję Ci, Boże, za obdarzenie mnie charyzmatem głoszenia Dobrej Nowiny współczesnemu człowiekowi w łączności z moim biskupem i proboszczem. Przeżywam wielkość swego powołania, lecz uświadamiam sobie także słabość i kruchość moją. Dlatego proszę Cię, Boże, Stwórco i Królu Wszechświata, byś wspierał mnie w budowaniu Twojego Królestwa. Spraw, bym czynnie uczestniczył w życiu Twojego Kościoła i Ojczyzny. Dodawaj mi sił i mądrości bym modlitwą i apostolską działalnością uświęcał moje życie osobiste i rodzinne, sferę pracy i wypoczynku, sektor kultury i życia publicznego. Ześlij, proszę, światło Ducha Świętego, bym Twoją pomocą wsparty, mógł właściwie formować siebie i innych zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego. Użycz mi tej łaski, abym uczestnicząc w Akcji Katolickiej był dyspozycyjnym, gotowym do wyrzeczeń, wiernym podjętym postanowieniom i wytrwałym w przeciwnościach. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen. |
||
Święty Andrzeju Bobolo – módl się za nami. |
- Katecheza IV – Nierozdzielny związek Eucharystii z kapłaństwem
- Katecheza V – Eucharystia uobecnieniem Misterium Paschalnego Jezusa Chrystusa.
- Katecheza VI – Eucharystia antycypacją uczty niebieskiej
- Katecheza VII – Eucharystia a jedność Kościoła
- Katecheza VIII – Nauczanie ojców Kościoła na temat Eucharystii
- Katecheza XI – Enuncjacje św. Jana Pawła II i Benedykta XVI poświęcone Eucharystii
- Materiały formacyjne na 2021 rok