Turki Parafii Budy Łańcuckie
Turki z naszej parafii swoje korzenie mają w Grodzisku, jako, że parafia Budy Łańcuckie powstała w dużej części z parafii grodziskiej. Po powstaniu parafii w roku 1921, jak notuje nasza kronika parafialna, banderia konna złożona zapewne z "turków" pojechała do Grodziska po pierwszego proboszcza. Następnego roku na Wielkanoc uformował się oddział Turków jako straż grobowa. Tak więc rok 1922 jest przyjęty jako rok powstania Turków w naszej parafii. W tym roku mija 90 lat istnienia Straży Grobowej – Turków w naszej parafii. Z tej okazji dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli i tworzą do dzisiaj oddział Turków. Wśród komendantów byli: Ignacy Kurek, Roman Blok, Tadeusz Drążek i obecny Grzegorz Wojtyna.
Wszystkim życzymy kontynuowania tej pięknej tradycji najpierw do stulecia a później dalej. Warto kontynuować piękne zwyczaje, tradycje, które przyczyniają się do uświetnienia nabożeństw liturgicznych. Swój udział w Turkach ma również orkiestra, która co roku pięknie przygrywa i uświetnia Msze Św. Wszystkim muzykom, którzy tworzyli zespół orkiestry dawniej i tworzą dzisiaj składamy serdeczne "Bóg zapłać". Nawzajem zachęcajmy się, by ta tradycja nie ustała. Nie wymawiajmy się od brania udziału w tym pięknym zadaniu.
Strona ta została stworzona w czerwcu 2012 roku. Od tego momentu postaramy się aby systematycznie była aktualizowana szczególnie w okresie wielkanocnym. Wtedy nasze Turki zbierają się jak co roku i tworzą Straż Grobową.
Aktualnie w ramach informacji o Turkach dostępne są następujące materiały (w kolejności opublikowania ich na portalu parafialnym):
- Zdjęcia Turków wykonane podczas obchodu Świąt Wielkiej Nocy 2012.
- Zdjęcia każdego Turka wraz z dodatkowymi informacjami.
- …
W ramach tej strony jest plan zebrania historycznych zdjęć (kilka, naście, dzieścia, dziesiąt lat do tyłu) i ich opublikowanie na stronach parafialnych, aby uwiecznić tę tradycję. I w tym miejscu jest ogromna prośba, aby osoby, które były Turkami czy też osoby czytające te słowa wiedzą o takich osobach (ojciec, dziadek, wujek, brat itd) i mają jakieś zdjęcia to proszone są o przesłanie informacji na adres pmiara@interia.pl w celu umówienia się co do sposobu dostarczenia zdjęcia (zdjęcie w formie papierowej po zeskanowaniu wróci do właściciela). Z pewnością w domowych archiwach, albumach naszych rodziców czy dziadków idzie znaleźć ciekawe zdjęcia, które warto zachować od zapomnienia i pokazać światu.
Jest też prośba aby na adres parafiabudy@gmail.com napisała osoba, która zna skład orkiestry, aby podała z imienia i nazwiska wszystkich, aby móc ich opublikować i podziękować.
Wpisy na portalu związane z Turkami (w kolejności opublikowania):
Turki w obiektywie kamery – dostępne na Youtube:
- Kamera pana Tadeusza Golaka:
- Pozostałe:
Jeśli ktoś zechciałby poczytać więcej o historii Turków, zapraszam do lektury poniższych opracowań dostępnych w internecie:
- Turki w Dolinie Sanu.
- Różne informacje o Turkach na stronach portalu Gminy Grodzisko Dolne.
- Informacje o Turkach na stronie Gminy Radomyśl.
- Krótka historia Wielkanocnych Straży Grobowych.
- "Ogniste Turki" – Muzeum w Przeworsku.
- Turki – Wielkanocna Straż Grobowa w Gniewczynie.
- Fotoreportaż – Parada Straży Wielkanocnych TURKI 2012 cz. 1.
- Fotoreportaż – Parada Straży Wielkanocnych TURKI 2012 cz. 2.
- Wiadomości Klucza Łańcuckiego wraz ze zdjęciami.
- …