Wizyta obrazu – 2003 rok
Nawiedzenie parafii Budy Łańcuckie przez NMP w kopii Cudownego Jasnogórskiego Wizerunku.
Nawiedzenie w naszej Archidiecezji trwa od 24 sierpnia 2002r. Na trasie Nawiedzenia dla naszej parafii wyznaczony został dzień 8/9 marca 2003r. Do tego wielkiego wydarzenia przygotowywaliśmy się poprzez dziewięciomiesięczną nowennę a także przez codziennie odmawiany Różaniec przed wieczorową Mszą świętą. Bezpośrednim przygotowaniem na przyjęcie obrazu były rekolekcje – renowacja misji, trwające od Niedzieli 2 marca aż do przybycia Matki Bożej. Rekolekcje – misje prowadzili księża: ks. prałat Marian Bocho – dyrektor Caritas w Przemyślu; ks. Jan Smoła – proboszcz w Ustjanowej; ks. Paweł Filip – proboszcz w Prusieku. Wspaniałe były procesje różańcowe wieczorem, gromadzące około 600 – 700 osób ze światłem, ubezpieczane przez miejscową OSP zdążające na Apel Jasnogórski o 2100. Na trasie przejazdu Obrazu Matki Bożej, a także na drogach całej parafii jako dekoracje zostały ustawione duże obrazy (170×270), wykonane przez Dariusza Gamracego, i p. Jana Aab z Jarosławia, przedstawiające 20 tajemnic różańcowych, które przybliżały nam rozważane w czasie procesji tajemnice, wprowadzające w obecność Matki Bożej między nami. Obrazy tajemnic różańcowych były otoczone flagami, proporczykami, tworząc razem piękny ołtarz różańcowy, nocą podświetlony światłem elektrycznym lub zniczami.
W kościele, w głównym ołtarzu, został przygotowany piękny tron dla Obrazu Matki Bożej (wykonawcami byli Tadeusz Kotliński, Dariusz Gamracy, Jan Aab i Dariusz Cebulak). Oczekiwanie na przybycie Obrazu rozpoczęło się o godzinie 1600 modlitwami, które prowadzili w/w księża Marian i Jan.
Zgromadziła się prawie cała wspólnota parafialna i trochę gości. Przybyli także prawie wszyscy kapłani dekanatu. Uroczystościom przyjęcia Obrazu przez naszą parafię, przewodniczył Metropolita Przemyski J. E. Ks. Arcybiskup Józef Michalik. Punktualnie o godzinie 1700 przed kościół zajechał, w kawalkadzie samochodów: policyjnego, straży pożarnej, samochód – kaplica prowadzony przez o. Antoniego. Procesja oczekująca na przybycie Matki Bożej mogła wreszcie ujrzeć Oblicze Jasnogórskiej Pani. Po ucałowaniu ramy obrazu przez miejscowego proboszcza, strażacy a następnie ojcowie rodzin wnieśli Obraz Matki Bożej do kościoła i umieścili na przygotowanym tronie. W tym czasie w jasnogórskiej kaplicy zabrzmiały fanfary, a później pieśń – Królowo Polski w złocistej koronie (ks. Wojciecha Lewkowicza). Po odśpiewaniu Ewangelii o Maryi nawiedzającej Elżbietę – (ks. diakon Mirosław Zając – Brzóza Królewska) – nastąpiły powitania przez miejscowego proboszcza: – „A skądże nam to, że Matka Pana naszego przychodzi do nas?” Witając Cię o Maryjo w naszej wspólnocie – za świętą Elżbietą, której wiarę podziwiamy – umiała bowiem rozpoznać, że jesteś Matką Pana – dziś chcemy powiedzieć Ci Najświętsza Matko o naszej słabej wierze, w której trwamy, i którą staramy się umacniać poprzez spełnianie codziennych powinności chrześcijanina: a także przez codzienną, odmawianą wspólnie w kościele modlitwę Różańcową, od chwili Twojego przybycia przed jedenastu laty do nas, w znaku Fatimskim; poprzez czytanie prasy katolickiej, a także naszej cotygodniowej gazetki parafialnej – która jest Głosem Serca Twojego, o Maryjo, skierowanym do nas , "Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie Syn”. Dlatego jest w niej Niedzielna Ewangelia z krótkim wyjaśnieniem. Jest też zachęta, wezwanie do samodzielnego czytania – modlitwy tekstami Pisma świętego w domach, by przybliżyć nam Słowo Boże, jako kontynuacja Intronizacji Biblii w rodzinach; jest też część poświęcona poznawaniu wprowadzaniu w życie nauki zawartej w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie i Duch Święty Ją napełnił.
Dziś nasze serca żywiej w nas biją - od niedzieli trwamy na modlitwie przeżywając renowację misji, aby jak najwięcej przyjąć w nasze serca z tego, co mówi do nas Twój Syn, o Maryjo;– wychodziliśmy w procesjach różańcowych na drogi naszej parafii, wypatrując i ucząc się Twej obecności, prosiliśmy – abyś o Matko uprosić raczyła łaskę nawrócenia dla nas wszystkich. Dlatego dziś, gdy wzrok Twój o Maryjo spoczywa na każdym z nas, z drżącymi sercami za Elżbietą wołamy: Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła; zadziwieni Twoją wiarą prosimy – niech Twoja obecność pogłębi naszą słabą wiarę. UPROŚ NAM O MARYJO ŁASKĘ WIARY; MĘŻNEJ, SILNEJ, NIELĘKAJĄCEJ SIĘ PRZECIWNOŚCI I TRUDU. WĄTPIĄCYM UPROŚ OTWARCIE SIĘ NA ŚWIATŁO DUCHA ŚWIĘTEGO. Proś Matko swego Syna za chorymi, cierpiącymi, by umieli jak Ty stanąć pod krzyżem Jezusa. I na koniec jak niewiasta kananejska ośmielamy się prosić o Maryjo, byś u Jezusa wyjednać raczyła choćby małą okruszynę wiary dla tych, którzy ją zatracili i nie ma ich tu dzisiaj wśród nas.
W imieniu rodziców słowa powitania wygłosił Dariusz Gamracy w towarzystwie Renaty Cebulak, żony Dariusza i Danuty Prajs, żony Stanisława. W imieniu młodzieży witała Sabina Mazur w towarzystwie Maćka Białego i Bartka Kukulskiego, zaś w imieniu dzieci slowa powitania recytowała Madzia Rachwał i Tomek Prajs. Słowa powitań były przeplatane śpiewem pieśni: „Pozdrawiam Ciebie Matko…” Po zakończeniu powitań uroczyste Chwała na wysokości Bogu zaintonowane przez głównego celebransa rozpoczęło uroczystą Mszę świętą, w czasie której homilię o różnych odcieniach Miłości, której pragnie nas nauczyć Nawiedzająca Matka – wygłosił Ks. Arcybiskup. Chyba wszyscy uczestnicy tej uroczystości przyjęli Komunie świętą. Po zakończeniu Mszy świętej, wszyscy zgromadzeni przeszli przed Obrazem Matki Bożej, by w krótkiej modlitwie polecić Maryi wszystkie sprawy.
Czas osobistych spotkań z Matką Najświętszą trwał do godziny 2100 – Apel Jasnogórski prowadził o. Antoni – paulin. Po Apelu czuwanie przy Obrazie, animowane przez miejscowy KSM, rozpoczęła młodzież parafii. O godzinie 2300 Nabożeństwo za zmarłych parafian rozpoczęło się w kościele, a po zapaleniu światła od „świecy Maryjnej”, w procesji różańcowej wyruszyliśmy na miejscowy cmentarz, niosąc wraz z światłem modlitwę za zmarłych, odmawiając Różaniec i modląc się przy pięciu stacjach. O północy kapłani rodacy: o. Bogusław Golak – dominikanin z Rzeszowa, ks. Józef Markowicz – proboszcz z Wrzaw k/Sandomierza, ks. Julian Bartnik – proboszcz z Lubli k/Frysztaka, ks. Marian Cebula – proboszcz ze Zgłobnia k/Rzeszowa i ks. Konrad Dyrda – wikariusz od Chrystusa Króla w Jarosławiu; księża, byli wikariusze w naszej parafii: ks. Krzysztof Rzepka – proboszcz w Ujeznej, ks. Krzysztof Masłyk – wikariusz w parafii Królowej Polski w Przemyślu – Kmiecie, ks. Krzysztof Pietrasz – wikariusz w Strachocinie, ks. Tomasz Latoszek – wikariusz w Katedrze w Przemyślu, ks. Stanisław Bąk – wikariusz we Wróbliku Królewskim – wspólnie celebrowali Mszę świętą, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Józef Markowicz. Wszyscy dziękowali za dar kapłaństwa i modlili się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Spośród zakonnic przybyła tylko s. Halina – Agata Szostek – duchaczka . Była też obecna s. Serafitka, rodzona siostra Władysława Rączki. Pozostałe siostry nie mogły przybyć. Do godziny 600 w kościele trwało czuwanie wyznaczonych części parafii, a przewodziły im Róże Różańcowe i Akcja Katolicka. Godzinki o Matce Bożej Bolesnej rozpoczęły drugą część trwania przy Matce Bożej. 630 , 800 Msza święta dla wszystkich, 1030 Msza święta z Sakramentem Bierzmowania dla mło-dzieży gimnazjalnej /65osób/ – celebrowana przez J. E.. Ks. Biskupa Adama Szala. O 1200 Anioł Pański w łączności z Ojcem Świętym i błogosławieństwo dla małych dzieci i matek w stanie błogosławionym. Dalszy ciąg czuwania do 1500, – wtedy rozpoczęło się Nabożeństwo pożegnania Obrazu: – Koronka do Bożego Miłosierdzia, Gorzkie Żale, Msza święta z kazaniem ks. Mariana Bocho i modlitwy zawierzenia Matce Najświętszej parafii i wszystkich jej mieszkańców, wypowiedziane przez ks. Proboszcza. Zabrakło czasu na procesję z Obrazem wokół kościoła. Nadeszła godzina 1645, procesyjnie wyniesiony Obraz Matki Bożej, przy śpiewie O Maryjo żegnam Cię… pobłogosław wszystkie dzieci Twe…, został umieszczony w samochodzie – kaplicy. Obraz żegnany przez wszystkich odjechał do Świętoniowej – sąsiedniej parafii. W samochodzie kaplicy pojechał też ks. Proboszcz wioząc towarzyszący Nawiedzeniu Ewangeliarz. który jest przekazywany księdzu proboszczowi sąsiedniej parafii. Na pożegnanie przybyli prawie wszyscy kapłani z dekanatu, aby towarzyszyć Matce Bożej w drodze do kościoła w Świętoniowej. O MARYJO! POZOSTAŃ Z NAMI I BĄDŹ NAM PRZEWODNICZKĄ PO DROGACH WIARY. Spraw byśmy dar Nawiedzenia umieli wykorzystać dla dobra naszych dusz.